0 Kč

Tenisová raketa představuje nejdůležitější prvek tenisové hry, bez ní si tenis nezahrajete. Při výběru je nejdůležitější si přiznat, na jaké hráčské úrovni jste. Tenisové rakety se neliší pouze barvou a cenou, ale především odlišnými vlastnostmi a použitými technologiemi, proto doporučujeme výběr rakety nepodceňovat. Správně zvolená tenisová raketa by vám měla dobře sedět v ruce a nezpůsobovat nadměrnou únavu ze hry. Nevhodně zvolený model může vést k nepohodlí až zraněním a k příliš obtížným začátkům.

gary_sport_jak_vybrat_raketu_1.pngTenisová raketa se konstrukčně skládá ze tří částí - hlavy rakety, krčku rakety a rukojeti, při výběru je nutné přihlédnout k několika důležitým parametrům. Patří mezi ně hmotnost rakety, vyvážení rakety, velikost hlavy, velikost gripu (rukojeti), délka rakety, tuhost rámu, hustota výpletu a podstatnou roli hraje i samotný výplet. 

Hmotnost tenisové rakety

Hmotnost rakety je jeden z nejdůležitějších parametrů a doporučujeme nepřeceňovat své síly. Těžká raketa přidá na razanci úderů, ale výrazně rychleji unavuje paži a při špatně zvládnuté technice může být i příčinou zranění. U raket pro dospělé se uvádí hmotnost rakety bez výpletu, po vypletení a namotání omotávky je potřeba počítat s navýšením o cca. 20 g.

Rozdělení tenisových raket podle hmotnosti

  • Ultra lehké: 220 g - 260 g
  • Lehké: 261 g - 280 g
  • Středně těžké: 281 g - 305 g
  • Těžké: 305 g - 350 g

Předností lehčích raket je velmi dobrá ovladatelnost, ale na úkor kontroly a přesného umístění míče, jsou tedy vhodné spíše pro začátečníky nebo juniory. Těžší rakety jsou daleko přesnější a umožňují lepší razanci úderů, ale neodpustí žádnou nepřesnost. Je třeba už mít tenisové základy a získat i cit pro hru, proto jsou vhodné pro závodní hráče s dobrou technikou a perfektní kondicí.

Vyvážení tenisové rakety

Důležitý parametr související s celkovou ovladatelností a přesností rakety. Bod vyvážení se udává v milimetrech a ukazuje, jak je rozložena hmotnost rakety. Měří se od konce rukojeti rakety směrem k hlavě rakety. Vyvážení do hlavy dodá raketě vyšší razanci, ale raketa ztratí na manévrovatelnosti, vyvážení do ruky učiní raketu více kontrolovatelnou, ale méně silnou v úderech. Zpravidla se používají kombinace těžší rakety a vyvážení do ruky, lehčí rakety jsou naopak vyvážené více do hlavy.

  • Vyvážení do hlavy: 335 mm a více
  • Vyvážení na střed: 320 mm - 335 mm
  • Vyvážení do rukojeti: 320 mm a méně

Lehčí raketa s vyvážením do hlavy je dobrou volbou pro začátečníky, pro pokročilejší hráče s dobře zvládnutou techniku úderů je vhodnější raketa spíše vyvážená na střed nebo do rukojeti.

Velikost hlavy tenisové rakety

Hlava rakety je plocha, kterou trefujete míček, proto je velmi důležitou součástí rakety. Údaj o rozměrech je uváděn v cm² nebo in² (palce). Tady platí, že čím větší je hlava tenisové rakety, tím větší je tzv. sweetspot což je optimální místo úderu tenisového míčku na ploše hlavy rakety a je tedy jednodušší jej trefit. Čím menší je hlava rakety, tím přesněji musí být míček zasažen. 

Základní velikosti hlavy rakety

  • Midsize: 625 cm² / 97 in² a méně
  • Midplus: 630 cm² - 675 cm² / 98 in² - 105 in²
  • Oversize: 680 cm² - 740 cm² / 106 in² - 115 in²
  • Super Oversize:  750 cm² / 116 in² a více

Rakety s velkou hlavou rakety jsou vhodné zejména pro začátečníky a příležitostné hráče, kteří ještě nemají zvládnutou techniku úderů, protože odpustí více nepřesností. Profesionální hráči naopak používají rakety s malou hlavou, která vyžaduje přesnější bod zásahu míčku, ale dává hráči větší kontrolu.

Velikost gripu (rukojeti) tenisové rakety

Grip (rukojeť) tenisové rakety je standardně osmihranný hranol o obvodu 100 až 120 mm. Jeho tloušťka je v Evropě označována L0 až L5 a při výběru rakety volíme velikost dle rozměru ruky. Jedná se o velmi důležitý parametr při výběru rakety, správně zvolený grip znamená menší riziko zdravotních komplikací ze hry, jako je např. tenisový loket nebo bolest zápěstí. Obecným pravidlem je, že po obejmutí gripu, jako při hře by se měl mezi sevřené prsty a dlaň vejít malíček druhé ruky.

  • Grip L0: 100 - 102 mm (děti, ženy s velmi malou rukou)
  • Grip L1: 103 - 105 mm (junioři, ženy s malou rukou)
  • Grip L2: 106 - 108 mm (ženy, muži s malou rukou)
  • Grip L3: 109 - 111 mm (muži, ženy s velkou rukou)
  • Grip L4: 112 - 114 mm (muži s větší rukou)
  • Grip L5: 115 - 117 mm (muži s velkou rukou)

Americké označení velikosti gripu je rozdílné: L0 = 4 0/8, L1 = 4 1/8, L2 = 4 1/4, L3 = 4 3/8, L4 = 4 1/2, L5 = 4 5/8.

Pamatujte, že grip je možné zvětšit, avšak ne zmenšit, proto raději vyzkoušejte více gripů a vyberte ten, který vám vyhovuje nejlépe. Pokud si nejste přesně jisti velikostí, zvolte raději ten menší grip a můžete ho kdykoliv zvětšit přidáním vrchní omotávky. 

Délka tenisové rakety

Standardní délka rakety je 68,5 cm (případně 27 inch) a používaná se u většiny raket. Dostupné jsou však i modely kratší a naopak prodloužené s délkou od 69 až do 71,5 cm. Největší přípustná délka tenisové rakety je cca 73,6 cm. Zkrácená verze je ideální pro juniory, kteří ještě nehrají s normální délkou rakety, nebo menší ženy. Výhodou prodloužených raket je lepší dosah na míč a větší síla úderu, ale hůře se s nimi manévruje.

gary_sport_jak_vybrat_raketu_2.png Tuhost rámu tenisové rakety

Tuhost nebo také pružnost rakety se udává na stupnici RA. Čím je toto číslo nižší, tím je rám rakety pružnější. Pružnější rakety dodávají míči více energie při zásahu, jsou razantnější, ale s menší kontrolu úderů. Rakety s tužším rámem jsou přesnější, ale také mnohem náročnější, důležitá je dobře zvládnutá technika úderů. Většina raket se pohybuje v pásmu střední tuhosti, tj. RA 60 - 70, rakety s pružnými rámy mají RA 50 - 60 a nad RA 70 jsou rakety velmi tuhé. Díky novým technologiím je možné v současné době už vybrat raketu, která je přesná, ale současně má pružnějším rám.

Hustota výpletu tenisové rakety

Hustota výpletu rakety se rozlišuje podle počtu příčných a podélných strun a velmi ovlivňuje herní vlastnosti rakety. Nejčastěji se v raketách používá tzv. otevřený vzor, kdy výplet tvoří 16 dlouhých a 19 krátkých strun (16x19). U této kombinace jsou struny více od sebe a výsledkem je vyšší rychlost a větší rotace úderů. Hustší vypletení 18x20 napomáhá větší kontrole, ale na druhé straně znamená ztrátu rychlosti úderu, proto je u tohoto vzoru důležité mít zvládnutou správnou úderovou techniku. Mezi další vzory patří např. 16x20 nebo 16x18. Důležité je zde také síla napnutí strun.

Výplet je samotná kapitola a správný výběr může ovlivnit vaši hru mnohem více, než si myslíte. Jak vybrat správný tenisový výplet najdete ZDE.

Rada na závěr

Mnohdy vám raketa, na kterou jsou nejlepší reference nemusí sednout, proto je nejlepší možností si vyhlédnutou raketu vyzkoušet ještě před nákupem. Naše testovací rakety najdete ZDE.

Blog

Archív